SCANDI STYLE

03:02

Od dłuższego czasu w wnętrzarskich trendach panuje moda na styl skandynawski. Nie ma w tym nic zaskakującego, gdyż styl ten pasuje do każdego wnętrza. Oto kilka jego cech:

  • FUNKCJONALNOŚĆ

Ważną ideą dla skandynawskich projektantów była dostępność i niewysoka cena rozwiązań – zwłaszcza mebli i wyposażenia wnętrz. Skandynawowie są ludźmi praktycznymi, stąd też wśród wykorzystywanych materiałów pojawiły się tańsze produkty jak np. sklejka i plastik. Jednocześnie bardzo ważne miejsce zajmują materiały naturalne jak drewno czy bawełna.
Centrum salonu skandynawskiego jest wygodna, duża sofa lub narożnik. Z poduchami, grubo tkanym kocem, taka, w której z przyjemnością odpoczniemy po ciężkim dniu w pracy.


  • PRZESTRZEŃ I ŚWIATŁO

Skandynawskie wnętrza są jasne i świetliste. Biel jest dominującym kolorem w pomieszczeniu. Dzięki jasnym ścianom, podłodze, meblom wnętrze wydaje się na znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Poza bielą występują również biel, jasne pastele, beże, ecru , wrzos oraz miejscami grafit i czerń (zwłaszcza w odmianie fińskiej); a także ciemniejsze brązy jak heban i kasztan. Faktura ścian zwykle pozostaje niezakłócona - gładka i jednolita kolorystycznie.
 
  • NATURALNOŚĆ I PROSTOTA

Co ważne, styl skandynawski bazuje na naturalności i ekologiczności rozwiązań, zachęcając do życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. W mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim królują naturalne materiały, takie jak drewno, bawełna, len, wiklina. Drewniane meble i podłoga są nieodzownym elementem wystroju. Fajnie wyglądają elementy wykonane z surowego drewna.

  • MIESZANIE TRENDÓW

Możemy mieszać różne style, nowoczesne ze starymi, wykonane z różnych materiałów w różne wzory. Nie musimy dobierać mebli i dodatków do pary. Fotel pamiętający czasu PRL z nowoczesnymi meblami, sofą i stolikiem kawowym stylizowanym na stary będą tworzyły ciekawą całość.  • DODATKI

Najważniejszym jednak elementem skandynawskiego stylu są pięknie zaprojektowane, niebanalne dodatki, które w surowych skandynawskich wnętrzach stanowią główny element dekoracyjny.
Poduchy dekoracyjne, świeczniki, lampiony, industrialne motywy, metalowe lampy są bardzo charakterystyczne dla tego stylu. Nad stołem, na biurku, w salonie, lub wolnostojące. Takim industrialnym elementem może też być metalowa szafka. Ostatnio dopełnieniem wnętrza stały się żarówki Edisona, w których osobiście jestem zakochana bez pamięci
Duża ilość ramek to kolejny charakterystyczny dla tego stylu element. Rozwieszamy je na ścianach układając w harmonijne wzory, lub ustawiamy na komodach opierając o ścianę. To samo tyczy się typografii. Duża litera lub cały napis na komodzie lub zawieszony na ścianie będzie wyglądał bardzo oryginalnie. Możemy część mebli zrobić samemu z drewnianych palet, pomalowanych (lub nie) na biało. Taka skrzynia może nam posłużyć jako półka na książki lub gazetnik. 


Jak wiecie jestem na etapie małego remontu po przeprowadzce do babci, jednak myślami już uciekam do naszego jeszcze nie budującego się domu ;) dlatego przyzwyczajajcie się do wpisów wnętrzarskich ;) 

Udanego weekendu!
D. 

Źródło: Pinterest

You Might Also Like

0 komentarze