AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA W CIĄŻY

05:29


Dziś trochę o sporcie i aktywności fizycznej w ciąży. Wiele kobiet zastanawia się, czy w stanie błogosławionym może ćwiczyć. Ciąża to nie choroba (nie powtarzać tym, które pierwszy trymestr spędzają trzymając w czułych objęciach kibel lub nie mogą z łóżka się ponieść cierpiąc na okropne bóle głowy ! ), dlatego gdy na teście pojawiają się dwie kreseczki nie powinniśmy rezygnować z naszych dobrych nawyków, tj. sport. Jeśli jednak nie byłyśmy aktywne przed ciążą, a do ćwiczeń mobilizuje nas strach przed nadmiernym tyciem, lepiej w pierwszym trymestrze nie szaleć zbytnio lub wstrzymać się do momentu, gdy największe ryzyko utraty dziecka minie. 

Aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana. Dlaczego? Wysiłek przy porodzie bardzo często porównywany jest z tym, który ponosimy podczas maratonu, dlatego warto przygotować nasz organizm do takiego wyczynu. Badania wskazują, że te panie, które aktywnie spędziły czas oczekiwania na dziecko nie tylko łatwiej rodzą, ale i cieszą się lepszym samopoczuciem fizycznym jak i psychicznym podczas ciąży. 


ZALETY ĆWICZEŃ W CIĄŻY:

wzrost energii
łatwiejszy poród
szybsze trawienie
mniejsze zaparcia
ulga dla kręgosłupa
dotlenienie organizmu
zmniejszenie obrzęków 
regulacja pracy serca i płuc
zmniejszenie ryzyka depresji
utrzymanie prawidłowej pracy nerek
szybszy powrót do formy po porodzie
zmniejszenie ryzyka cukrzycy ciążowej
mniejsze ryzyko powstawania hemoroidów
mniejsze prawdopodobieństwo powstania żylaków
ćwiczenie mięśni Kegla zmniejsza ryzyko nacięcia krocza 


PRZECIWWSKAZANIA:

cukrzyca
ciąża bliźniacza
przedwczesne skurcze
krwawienia i plamienia
wielowodzie, małowodzie
infekcje oraz przeziębienia
ciężkie postacie gestozy ciążowej
wcześniejsze porody przedwczesne
niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa
nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą
niedokrwistość ciężarnych dużego stopnia
choroby serca związane z wydolnością matki


JAKIE ĆWICZENIA WYBRAĆ?

Jak już wcześniej wspomniałam wszystko zależy od naszej aktywności przed poczęciem. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Zalecam również skonsultowanie kwestii ćwiczeń ze swoim lekarzem prowadzącym, pamiętajmy, że nie jesteśmy odpowiedzialne już tylko za siebie. Najbardziej powszechne i polecane są spacery, pływanie, czy specjalne programy treningowe dla ciężarnych, tj. pilates, aerobik, joga dla mamusiek. 


CZEGO UNIKAĆ?

Unikamy sportów zespołowych, gdzie inni zawodnicy mogą nam wyrządzić krzywdę. Rezygnujemy z wszelkiej aktywności, która stwarza ryzyko upadku, tj. jazda konna, jazda na rowerze, czy szaleństwo na stoku. Niewskazane są: nurkowanie, intensywny jogging, tenis czy sztuki walki. 


CO WYBRAŁAM I DLACZEGO?

Przed zajściem w ciążę nie byłam wielką sportsmenką, do tego pierwszy trymestr był dla mnie ogromnym wyzwaniem. Każdy dzień wiązał się z ogromnym bólem głowy oraz niekończącymi się nudnościami (nie towarzyszyły temu wymioty, zdarzyło się to może kilka razy i odczułam wtedy choć na chwilę ulgę). Do pełni sił wróciłam w drugim trymestrze i od tamtej pory staram się regularnie, każdego dnia, trochę ćwiczyć. 

PŁYWANIE
Dwa lub trzy razy w tygodniu (poniedziałki i piątki, czasem środy) jestem na basenie. To wspaniała forma ćwiczeń dla kobiet w ciąży, którą można uprawiać do ostatniego miesiąca. Nie trzeba być mistrzem pływania, woda doskonale relaksuje. Można również zapisać się na aerobic w wodzie czy inne zajęcia grupowe oferowane przez pływalnię. Pływanie niesie za sobą wiele korzyści:
odpręża
odciąża stawy
redukuje zmęczenie
poprawia krążenie krwi
zmniejsza bóle kręgosłupa
poprawia przemianę materii
zmniejsza napięcie mięśniowe
zwiększa wydolność układu oddechowego
wzmacnia mięśnie obciążone w końcowej fazie ciąży
poprawia kondycję niemal wszystkich narządów i układów organizmu

JOGA
Ostatnio zaczęłam chodzić na jogę dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia odbywają się dwa razy w tygodniu (wtorki i czwartki) i trwają trochę ponad godzinę. Grupa jest nieliczna, wiec każda z nas otrzymuje sporo uwagi, w ten sposób wiemy, że nie robimy sobie krzywdy. Dlaczego joga?
odciąża serce
reguluje ciśnienie krwi
reguluje układ hormonalny
pozwala skumulować energię
ułatwia oddychanie i zapewnia dotlenienie dziecka
pomaga utrzymać przyrost masy ciała w granicach normy
wzmacnia mięśnie i stawy, przez co zapobiega bólom kręgosłupa
poprawia trawienie, przez co zapobiega występowaniu zgagi i wzdęć
pobudza krążenie zwiększając przepływ krwi (unikamy żylaków i obrzęków)
przygotowuje organizm do porodu wzmacniając dolną część brzucha, krocza i ud

ROWEREK STACJONARNY
Uwielbiam jazdę na rowerze, jednak w ciąży nie jest to wskazane ze względu na ryzyko przewrócenia się czy jazdy po nierównej powierzchni. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest rowerek stacjonarny. W każdą środę (o ile nie idę na basen) i sobotę wsiadam na rowerek, puszczam swój ulubiony serial i pedałuję, w odpowiednim dla siebie tempie, 30-40 minut. Jakie są zalety, oprócz nadgonienia zaległości serialowych bez wyrzutów sumienia, że się nic nie robi?
redukcja stresu
leczy bóle pleców
poprawa nastroju
poprawa jakości snu
wzmocnienie mięśni
zwiększenie przepływu krwi
zwiększa tempo przemiany materii
wzmaganie wytrzymałości podczas porodu
niweluje dolegliwości ciążowe, np. niestrawność czy zaparcia

SPACERY
Spacerowanie jest również bardzo wskazane, a nic nas nie kosztuje. Więc gdy tylko nie mam nic lepszego do roboty, a słońce pięknie świeci wybieram się na spacer. Nie musimy spacerować same, gdy tylko pogoda dopisuje można zaciągnąć swojego partnera czy przyjaciółkę na spacer. Możemy wtedy nadgonić zaległości i nagadać się do woli. Jeśli jesteśmy typem samotnika spacery pozwolą nam na chwilę refleksji korzystając równocześnie z wielu zalet, które niesie za sobą maszerowanie.
relaks
wzmocnienie mięśni
poprawa samopoczucia
poprawa krążenia krwi
dotlenienie matki i dziecka
wzmocnienie całego organizmu

You Might Also Like

0 komentarze