KUPUJEMY DZIAŁKĘ - PRZYDATNE WSKAZÓWKI

22:22


Każdy zanim zaufa w 100% sprzedawcy, powinien sam zadbać o zebranie odpowiednich informacji na temat interesującej nas działki. Musimy sprawdzić nie tylko prawny stan gruntu, ale także plan zagospodarowania przestrzennego. Oto kilka szybkich porad, które zgromadziłam dzięki portalowi muradom.pl, dla nas i innych osób, które decydują się na taki krok.

1. Stan prawny nieruchomości
Należy upewnić się, że osoba, która chce nam sprzedać działkę jest jej prawowitym właścicielem. Ponadto zajrzeć do księgi wieczystej oraz sprawdzić jakie jest przeznaczenie terenu (czy działka oby na pewno jest budowlana!)

2. Plan miejscowy i warunki zabudowy
Jaki dom możemy wybudować? Czy plan nie koliduje to z naszymi marzeniami (np. chcemy tylko i wyłącznie dom z płaskim dachem, a niestety plan zakłada powstanie jedynie budynków o kącie nachylenia 45 st.). W planie znajdują się takie informacje jak wysokość kalenicy, kąt nachylenia dachu, minimalna odległość od drogi, maksymalna powierzchnia zabudowy działki oraz co może powstać w okolicy.

3. Wielkość i kształt działki
W urzędzie dowiemy się jaka jest dokładna wielkość działki. 700m2 wydaje się być koniecznym minimum dla domu jednorodzinnego. Co do kształtu, to idealną działką jest taka, na której wygospodarujemy miejsce na wymarzony ogród (na działce węższej niż 16m trudno postawić dom!)

4. Uzbrojenie działki
Jeśli w granicy działki nie mamy wszystkich mediów, należy udać się do poszczególnych dostawców i sprawdzić czy jest możliwość ich przyłączenia. 

5. Strony świata
Należy zastanowić się z której strony świata chcemy mieć taras (dla mnie południe - aby jak najdłużej cieszyć się słonkiem), gdzie wjazd, sypialnię czy salon. Wiadomo, idealnej działki możemy nigdy nie znaleźć jednak można wtopić kupując działkę gdzie kierunki świata są zupełnie odwrotne do tych jakie byśmy chcieli.

6. Topografia działki i rodzaj gruntu
Ideałem jest działka o płaskim ukształtowaniu. Działka na zboczu jest nie lada wyzwaniem! Należy zwrócić też uwagę czy miejsce nie jest na terenie zalewowym lub osuwiskowym! Dodatkowo do sprawdzenia pozostaje grunt! Są grunty nienośny, na których nie możemy budować domu bez drogiego i skomplikowanego fundamentowania. 

7. Drzewa
Czy na działce są drzewa? Czy nie przysłaniają nam jej większej części? Czy znajdują się one na naszej działce? A może drzewa sąsiadów ją przysłaniają? A co najważniejsze - czy bez problemu można je wyciąć? 

8. Historia użytkowania działki
Mimo, że właściciel zapewnia nas, że nic na tej działce do tej pory nie powstawało należy sprawdzić czy przypadkiem nie stały tam jakieś budynki, których fundamenty wciąż tkwią w ziemi, dzikie wysypiska czy zapomniane instalacje. 

9. Sąsiedztwo bliższe i dalsze.
Warto zapytać sąsiadów o źródła hałasu, nieprzyjemnego zapachu czy wzmożonego ruchu. Warto też rozeznać sytuację jeśli chodzi o życzliwość sąsiadów :)
Dalsze sąsiedztwo również jest istotnym elementem - wzmożony ruch, czy przykry zapach przenoszony przez wiatr (uwaga na chlewnie!)
Warto dowiedzieć się jakie są plany rozbudowy okolicy? Czy przypadkiem oczyszczalnia ścieków nie powstanie tuż przy naszym domu!?

10. Bezpośredni dojazd oraz komunikacja miejska
Kto jest właścicielem drogi dojazdowej? Jak wygląda sprawa własnościowa? Czy droga zimą jest odśnieżana? Czy w okolicy znajduje się przystanek autobusowy (już nie tylko w sytuacji gdy dzieci muszą dojeżdżać do szkoły, ale uwierzcie mi samochody się psują i czasem musimy skorzystać z komunikacji miejskiej)?

Gdy już wszystko rozeznamy i jesteśmy pewni swojego wyboru udajemy się do notariusza, do którego przed podpisaniem umowy należy dostarczyć takie dokumenty jak:
  • wypis z księgi wieczystej lub inny dokument potwierdzający jego prawa do nieruchomości (akt notarialny, orzeczenie sądu);
  • wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej;
  • zaświadczenie o przeznaczeniu gruntu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

To by było na tyle z koniecznych informacji. Jeśli tylko nasuwają się wam kolejne rzeczy, godne przemyślenia przed zakupem działki, będę wdzięczna za wszelkie wskazówki, gdyż działkę już znaleźliśmy i lada dzień kupimy miejsce gdzie chcemy stworzyć nasz mały raj na ziemi :)

You Might Also Like

0 komentarze