ŚWIĄTECZNE PORZĄDKI

00:50

Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie rozpoczęli świątecznych porządków, a teraz z paniką stwierdzają, że nie dadzą rady ogarnąć tego wszystkiego, przygotowałam krótką ściągę tego co powinno zostać dokładnie posprzątane, aby ten magiczny, świąteczny czas sprawiał nam maksimum radości.1. POKOJE 
A ) Szafy, schowki i pawlacze
Rozpocznijmy od generalnych porządków w szafach, pawlaczach, szafkach i spiżarni. Ja osobiście wyznaję zasadę, że jeśli przez rok nie nosiłam czegoś lub nie zrobiłam z czymś porządku, tak jak zamierzałam, rzeczy tej należy się pozbyć. Tak więc może już najwyższa pora by oddać stare spodnie z zepsutym zamkiem, bluzkę która "na pewno jeszcze kiedyś się przyda" (choć nie była założona przez nas od dwóch lat!), czy zabawki dzieci, którymi już od dawna się nie bawią? Dzięki takim generalnym porządkom zyskamy więcej miejsca, przestrzeni i od razu będzie nam się lżej oddychać. Przy okazji sprzątania szafek sprawdzany stan naszych ozdób świątecznych :)

B) Nie tylko powierzchnie płaskie
Zwykle gdy sprzątamy myjemy podłogi, z półek ścieramy kurze, jednak od czasu do czasu nie możemy zapominać o ścianach i sufitach! Ściany pokryte farbą emulsyjną najlepiej czyścić za pomocą cienkiej szmatki, którą owiniemy na szczotkę na kiju, następnie omiatamy powierzchnię ścian góry na dół. Tapetowane ściany lub te pokryte farbą zmywalną czyścimy wilgotną ściereczką (możemy użyć odrobiny detergentu). Pamiętać należy również o wszelkich wiszących dekoracjach ściennych (lustrach, obrazach, lampach itp.) oraz o kaloryferach - gruntownie je czyścimy! Sufity traktujemy odkurzaczem z okrągłą włosianą szczotką lub szczotką na kiju z cienką gazą.

C) Odkurzanie
Gdy szafki są sprzątnięte, a ściany i sufity czyste zajmujemy się usunięciem reszty kurzu. Ściągamy firany i zasłony (jeśli myjecie okna pojedynczo, a nie hurtem, teraz jest na to odpowiedni moment) i pierzemy. Odkurzamy książki, bibeloty, ścieramy kurz z drzwi, wszelkich półek, parapetu, stolików i krzeseł. ZAWSZE KIERUJEMY SIĘ ZASADĄ OD GÓRY DO DOŁU, by kurz który opadnie miał szansę zostać sprzątnięty. Odkurzamy podłogę, pamiętamy o odsunięciu mebli i wysprzątaniu wszelkich zakamarków! Gdy wszystko już zostanie odkurzone zmieniamy pościel i powiesić czyste firany i zasłonki.2. ŁAZIENKA
A) ŚCIANY, SUFIT I OKNA
Glazurę i terakotę myjemy gąbką nasączoną ciepłą wodą z płynem. Zabrudzone fugi można wyczyścić z pomocą specjalnych preparatów do czyszczenia fug lub roztworem wybielacza albo proszkiem do pieczenia, używając starej szczoteczki do zębów lub małej szczotki. Oczywiście nie zapominamy o pozbyciu się kurzu z sufitu, kratek wentylacyjnych, lamp i drzwi! Z okien ściągamy firanki, okna dokładnie myjemy, a następnie wieszamy uprany firanki.

B) Schowki, półki, szafki 
Tak jak poprzednio zaczynamy od przeglądu rzeczy, które znajdują się w łazience. Sprawdzamy daty ważności, zastanawiamy się czy rzeczywiście dana rzecz jest przez nas używana czy jedynie zajmuje nam miejsce. Gdy zrobimy szybki przegląd, oczywiście nie możemy zapomnieć o dokładnym umyciu szafek i półek.

C) Urządzenia sanitarne
Dokładnie myjemy kran, wannę, brodzik, sedes i umywalkę. Osobiście w okresie gruntownych porządków zalewam je wszystkie silnym środkiem bakteriobójczym, a następnie przystępuję do sprzątania. Zacieków pozbędziemy się odkamieniaczem, pleśni za pomocą specjalnych do tego preparatów, kabinę prysznicową doczyścimy roztworem octu z wodą, a trudno dostępne miejsca nie pozostaną brudne jeśli wyczyścimy je przeznaczoną do tego celu szczoteczką do zębów. Jeśli w łazience mamy pralkę, ją również dokładnie czyścimy. Wyjmujemy dozownik na proszek i płyn, dokładnie je myjemy. Czyścimy także bęben pralki.

D) Dodatki
Gdy nasza łazienka już lśni możemy ułożyć elementy dekoracyjne i świeże ręczniki. 3. KUCHNIA
A) Szafki kuchenne
Wszystkie rzeczy wyjmujemy, sprawdzamy terminy przydatności do spożycia, czyścimy wszelkie pudełka i pojemniczki. Szafki dokładnie odkurzamy i przecieramy drzwiczki.
Nie możemy zapomnieć również o przetarciu górnej powierzchni szafek kuchennych, niestety jest to miejsce, o którym często się zapomina, a zaniedbane prowadzi do powstania tłustej warstwy kurzu. Jeśli taka sytuacja zdarza się u was, że bardzo często na wierzchu szafek zbiera się tłusty osad na którym osiada tłuszcz, a który później jest bardzo oporny w usuwaniu, polecam wyłożyć górę gazetą, którą później wystarczy jedynie wymienić, a szafki szybko przetrzeć J Meble kuchenne wykończone laminatami najlepiej umyć szmatką nasączoną detergentem (specjalnym środkiem do czyszczenia lub płynem do mycia naczyń), a następnie czystą wodą. Natomiast meble lakierowane - najłatwiej odświeżymy płynem do mycia szyb. Wiele z nas ma kuchnię na tzw. nóżkach, które osłonięte są cokolikiem, cokoliki te są zdejmowane i teraz jest najlepszy moment na to by go zdjąć i dokładnie odkurzyć podłogę pod meblami kuchennymi.

B) ŚCIANY, SUFITY I OKNA
Tak jak w przypadku innych pomieszczeń, nie zapominamy o odkurzeniu sufitu, kratek wentylacyjnych, lamp, kontaktów, a także o umyciu ścian. Do zatłuszczonych kuchennych ścian odpowiednia będzie gąbka zwilżona letnią wodą z płynem do czyszczenia. Później możemy ściany przetrzeć jeszcze raz – samą wodą. Tak jak pisałam wcześniej, jeśli myjecie okna pojedynczo, teraz jest na to dobra pora.

C) SPRZĘTY
Lodówkę opróżniamy, rozmrażamy i myjemy wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Piekarnik i mikrofalówkę możemy wymyć specjalnie przeznaczonymi do tego detergentami, lub poradzić sobie domowymi sposobami (Wymieszaj 1/2 szkl. soli, 1/4 szkl. boraksu i 1/2 szkl. sody oczyszczonej, zwilż wodą, aby powstała papka. Czyść nią piekarnik, spłucz czystą wodą). Oczywiście nie zapominamy o rusztach i blachach !
Usuń kamień z czajnika i ekspresu do kawy roztworem kwasku cytrynowego
Nie zapominaj o dokładnym wyczyszczeniu płyty gazowej / elektrycznej oraz o odtłuszczeniu okapu.
I na koniec zmywarka. Na rynku istnieje wiele detergentów dzięki, którym bez większego wysiłku umyjemy zmywarkę (wystarczy włożyć buteleczkę do pustej zmywarki, włączyć i już) jednak podczas gruntownych porządków warto się przyłożyć i dodatkowo przetrzeć zmywarkę od środka oraz wyczyścić dokładnie filtry.


4. PRZEDPOKÓJ
Z przedpokoju zabieramy zbędne okrycia wierzchnie. Szafkę na buty opróżniamy, dokładnie myjemy, dokonujemy przeglądu butów i te które zostają należy wyczyścić i włożyć do szafki. Dokładnie myjemy lustra i pozbywamy się kurzu z wszystkich zakamarków. Gdy przedpokój lśni, możemy zastanowić się nad dodaniem mu świątecznych akcentów :)


5. OKNA
Dla wszystkich tych, którzy tak jak ja myją okna hurtem, a nie pojedynczo podczas sprzątania kolejnych pomieszczeń, teraz nadszedł czas na mycie okien.
Zaczynamy od przetarcia na sucho futryn i ran. Następnie myjemy je ciepłą wodą z detergentem. Jeżeli w oknach mamy żaluzje, je też musimy wyczyścić. Szyby myjemy ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń, a następnie przecieramy je do sucha ściereczką z mikrofibry (możemy zwilżyć ją specjalnym detergentem do mycia szyb). Kolejno przecieramy karnisze i wieszany uprzednio wyprane firanki i zasłony.


Teraz gdy cały dom lśni możemy zabrać się za świąteczne dekoracje, a na blogu całe mnóstwo inspiracji :)

PODSUMOWUJĄC, ŻYCZĘ NAM UDANYCH PORZĄDKÓW :) 

You Might Also Like

0 komentarze